Hashimoto pajzsmirigy-alulműködés

Hashimoto-betegség 5. rész

Kőrösné Gintli Virág - fitoterapeuta
Kőrösné Gintli Virág - fitoterapeuta
Hashimoto-betegség 5. rész

Hashimoto pajzsmirigy-alulműködés 5. rész

Cink és a pajzsmirigy

 

Előző cikkünkben a B12-vitamin és a vas szerepéről, hiányuk okairól, pótlásuk fontosságáról esett szó pajzsmirigy-alulműködés esetén. Most lássuk, miért is fontos a megfelelő cinkbevitel.

Hogy megértsük a cink szerepét, egy kicsit beszélnünk kell a hormonokról!

Pajzsmirigyünk által megtermelt hormonok a T4 (tiroxin) és a T3 (trijód-tirozin) hormonok. Aki járt már komplett pajzsmirigy laborvizsgálaton, az tudja, hogy a TSH értéken kívül vizsgálnak egyéb hormonértékeket is, pontosabban a pajzsmirigy által megtermelt hormonok szintjét. Míg a TSH hormont (pajzsmirigyserkentő hormon) az agyalapi mirigyünk termeli és feladata, hogy a pajzsmirigy hormonkibocsátását vezényelje, addig a T4 és T3 hormonokat maga a pajzsmirigy termeli.  Ha a pajzsmirigy kevés hormont termel, több TSH szabadul fel, hogy a pajzsmirigyet több hormon termelésére bírja, ha pedig megnő a pajzsmirigyhormonok szintje a vérben, a TSH felszabadulás csökken. A TSH szintje tehát ingadozik a szervezet igénye szerint. Pajzsmirigy-alulműködés esetén a pajzsmirigy folyamatosan kevés hormont termel, ezért a TSH szintje állandóan magas. TSH termelődéséhez pedig cinkre van szükség, így a szervezet cink igénye magasabb lesz a folyamatosan nagy mennyiségben termelődő TSH miatt.

Ám ennyiben nem merül ki a cink fontossága!

A két fő pajzsmirigyhormon közül a T3 hormon felel a fő biológiai aktivitásért, melyet kisebb arányban a pajzsmirigy bocsát ki, döntő részben viszont a T4 hormonból keletkezik a perifériás szervekben. A T4 hormon T3-má alakulásához ismét cinkre van szükség! Cinkhiány esetén az inaktív T4 hormon nem tud aktív T3 hormonná alakulni!

Áteresztő bél és a cink

Autoimmun megbetegedések hátterében – mint amilyen a Hashimoto pajzsmirigy-alulműködés is – a bélfal áteresztőképessége, mint a betegség feltételezhető okainak egyike, mindig fennáll. A cink csökkenti a bélfal áteresztőképességét, segíti regenerálódását! (Az áteresztő bélfalról a későbbiekben még lesz szó!)

A cink számos létfontosságú feladatot tölt be az emberi szervezetben, így egészséges emberek számára is fontos cinkben gazdag élelmiszerek fogyasztása. Pajzsmirigy-alulműködés esetén pedig – mint fentebb láttuk – különösen indokolt a megfelelő cinkbevitel!

Hogyan pótoljuk?

Ha a cink étrendi forrásait keressük, azt találjuk, hogy a legtöbb cinket az osztriga tartalmazza. Mi magyarok nem igazán szoktunk osztrigán élni, viszont a marhahúst, májat, sertés- és csirkehúst, halat, tojást, tökmagot vagy tökmagolajat, hüvelyeseket, gombát szeretjük. Együk hát ezeket a cinkben gazdag élelmiszereket rendszeresen, már csak azért is, mert a cink nem raktározódik a szervezetben! A cinket pótolhatjuk étrendkiegészítő formájában is!

Következő írásunkban olyan tápanyagokról lesz szó, melyek nem kedveznek az alulműködő pajzsmirigynek és inkább kerülendők! Ha a cikket érdekesnek vagy hasznosnak találtad, kérlek oszd meg családtagjaiddal, ismerőseiddel!

Herbavirág „Hashimoto” teakeverék megrendelhető itt:

HERBAVIRAG WEBÁRUHÁZ www.herbavirag.hu

Az egészség Téged vár! Nézz be hozzánk!

Forrás:

Dr. Izabella Wentz, Dr. Marta Nowosadzka: Hasimoto-betegség

Kürti Gábor: Vitamin ABC

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/30982439/

 

Webáruház készítés