Hashimoto pajzsmirigy-alulműködés

Hashimoto-betegség 4. rész

Kőrösné Gintli Virág - fitoterapeuta
Kőrösné Gintli Virág - fitoterapeuta
Hashimoto-betegség 4. rész

Hashimoto pajzsmirigy-alulműködés 4. rész

B12-vitamin, vas és a pajzsmirigy

 

Előző írásunkban a pajzsmirigy egészsége szempontjából fontos antioxidánsok szerepét tárgyaltuk. Most essen szó további, pajzsmirigy-betegek számára hasznos tápanyagokról.

B12-vitamin

Hashimoto-betegséggel diagnosztizált embereknek gyakran alacsony a B12-vitamin szintjük. B12-vitamin hiányában vészes vérszegénység, kimerültség, étvágytalanság, depresszió, alvászavarok, idegrendszeri zavarok (pl. karok, lábak zsibbadása), fogamzóképesség csökkenése, nem megfelelő emésztés, kardiovaszkuláris betegségeket kiváltó homocisztein szint emelkedés léphet fel. B12-vitamin állati eredetű élelmiszerekben található, legtöbbet a máj tartalmaz, illetve halak, húsok, tej és tojás is.

De milyen okai is lehetnek a B12-vitamin hiánynak? Milyen esetekben tanácsos étrendkiegészítő formájában pótolni?

A B12-vitamin felszívódása gyenge lesz, ha gyomorsavszintünk alacsony. Hashimoto-betegek esetében ez gyakran előfordul, ekkor érdemes citromlé, almaecet, betain tartalmú, illetve cink étrendkiegészítő fogyasztásával fokozni a gyomorsavtermelést. Azok, akik nem fogyasztanak elegendő állati eredetű élelmiszert, netán vegetáriánusok, szintén kevés B12-vitaminhoz jutnak. Esetükben elengedhetetlen a B12-vitamin pótlása.  Metformin terápiában részesülő cukorbetegeknél hosszabb távon szintén kialakulhat B12-vitamin hiány, csakúgy, mint a gyomorban termelődő, B12-vitamin felszívódásához nélkülözhetetlen intrinsic faktor hiánya miatt.

Vas

Fáradékonyság, koncentrációzavar, hajhullás. Ezek a vashiány legjellemzőbb tünetei. A vasat szervezetünkben ferritinnek nevezett fehérje raktározza. Ferritinhiány jellemző tünete a hajhullás, elvékonyodó hajszálak, hiszen – ha nem áll rendelkezésre elegendő vas –, a szervezet olyan kevésbé fontos életfolyamatoktól vonja azt el, mint például a hajnövekedés.

Fontos, hogy vashiány esetén ellenőriztessük pajzsmirigyünk működését is, illetve fordítva - pajzsmirigy alulműködés esetén vérünk ferritin szintjét -, mert vashiány gyakran jár együtt pajzsmirigy-alulműködéssel. Miért? Mert a pajzsmirigyhormonok szintéziséért felelős TPO (tireoid-peroxidáz) enzim működéséhez vasra van szükség. S ha nincs elegendő vas, a pajzsmirigyellenes antitestek (anti-TPO, anti-Tg) szintje emelkedik és kevesebb szabad T4 pajzsmirigyhormon keletkezik. Pajzsmirigy-alulműködés esetén tehát fontos a vashiány okának felderítése, a vasraktárak feltöltése.

Mikor alakul ki vashiány?

Jól hasznosuló, hem-formában lévő vas olyan állati eredetű élelmiszerekben fordul elő, mint a máj, marhahús, belsőségek, vér, csirke- és pulykahús. Sajnos növényi élelmiszerek fogyasztásával nem igazán tudjuk szervezetünket ellátni kellő mennyiségű vassal, még akkor sem, ha spenótot vagy céklát fogyasztunk. (A húsimádók ebben az esetben jobb helyzetben vannak.)  Savlekötők, savtermelést csökkentő protonpumpa-gátlók, kalcium tartalmú étrendkiegészítők pedig rontják a vas felvételét. Terhesség, továbbá vérzéses állapotok, úgymint erős menstruáció, mióma okozta vérzés, esetleg rejtett bélrendszeri vérzés, aranyeres vérzés szintén okozója lehet a vashiánynak.

A vas felszívódását gátolja a teában és kávéban lévő tannin, a gabonafélékben, hüvelyesekben található fitátok, a kalcium és tejtermékek.

Mi hát a teendő?

A túlzott vérvesztéssel járó állapotokat lehetőleg ki kell deríteni, meg kell szüntetni. Protonpumpa-gátlók hosszú távú szedését célszerű mellőzni, hiszen létfontosságú tápanyagok felszívódását gátolják, fokozzák bélrendszeri fertőzések kialakulását. Ezen gyógyszerek elhagyása csak fokozatosan javasolt szükséges életmódbeli változtatások mellett és természetes készítmények segítségével. Étrendünket – ha eddig nem fogyasztottunk elegendő vasban gazdag állati eredetű élelmiszert – alakítsuk át ennek megfelelően, együnk heti szinten többször májat, marhahúst.

Pótoljuk a vasat étrendkiegészítő formájában (vegetáriánusok, vegánok esetében különösen fontos)!

A C-vitamin fokozza a vas felszívódását, ezért a nagy vastartalmú élelmiszerek fogyasztását egészítsük ki C-vitaminban gazdag zöldségekkel vagy C-vitamin tablettával. A vaskészítményeket tanácsos reggel, éhgyomorra, egy dózisban bevinni (tea, kávé, tej nélkül!). Kutatási eredmények szerint a vas hasznosulása akkor a legjobb, ha kétnaponta, kisebb dózisban történik a vaspótlás. S alacsonyabb dózis esetén kevesebb mellékhatás is tapasztalható.

Tekintve, hogy a vastúladagolás halálos is lehet, vaspótlás előtt feltétlen konzultáljon kezelőorvosával a javasolt dózissal kapcsolatban! A terápia végén pedig szükséges a vér ferritin szintjének ellenőrzése!

Következő írásunkban a megfelelő cinkbevitel fontosságáról ejtünk szót.

Ha a cikket érdekesnek vagy hasznosnak találtad, kérlek oszd meg családtagjaiddal, ismerőseiddel!

Herbavirág „Hashimoto” teakeverék megrendelhető itt:

HERBAVIRAG WEBÁRUHÁZ www.herbavirag.hu

Az egészség Téged vár! Nézz be hozzánk!

Forrás:

Dr. Izabella Wentz, Dr. Marta Nowosadzka: Hasimoto-betegség

Kürti Gábor: Vitamin ABC

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/26024497/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/16340950/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/34326945/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/28467346/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/29032957/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/23159173/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/35930951/

Webáruház készítés