Hashimoto pajzsmirigy-alulműködés 3. rész
Antioxidánsok és a pajzsmirigy
Mint arról legutóbbi írásunkban (Hashimoto pajzsmirigy-alulműködés 2. rész) szó volt, az antioxidánsok szabadgyök-fogóként védik sejtjeinket az oxidációs folyamatos során képződő reakcióképes oxigénrészecskéktől. A pajzsmirigyhormonok képződésével egyidőben szabadgyökök is keletkeznek, ezért az antioxidánsok hiánya a pajzsmirigy károsodásához vezethet.
De melyek is ezek az antioxidánsok?
C-VITAMIN:
Antioxidáns hatása akkor érvényesül, ha napi 500 mg-nál többet viszünk be. Vizsgálatok során azt találták, hogy rendszeres, min. 3 hónapig tartó, megfelelő mennyiségű C-vitamin bevitel képes az autoimmun folyamatot jelző TPO-antitestek szintjét jelentősen csökkenteni. Levotiroxin gyógyszeres kezelés alatt álló, pajzsmirigy alulműködésben szenvedő betegek esetében pedig a C-vitamin elősegíti a gyógyszer felszívódását, ezáltal hozzájárulhat a TSH szint csökkenéséhez, illetve a T3 és T4 hormonok szintjének emeléséhez.
E-VITAMIN:
200-400 mg-os dózis esetén fejti ki antioxidáns hatását. Fontos, hogy – amennyiben étrendkiegészítőt szedünk – E-vitamin pótlása mind a négy, természetben előforduló tokoferolt (alfa, béta, delta és gamma) tartalmazó készítmény fogyasztásával történjen, hiszen a kizárólag alfa-tokoferolt tartalmazó készítményeknek egészségkárosító hatása lehet. Étrendi forrását tekintve jelentősebb mennyiségű E-vitamint tartalmaz a búzacsíra, a gabonamagvak és növényi olajok.
A-VITAMIN:
Étrendkiegészítőként, nagy dózisban szedve mérgező lehet, míg előanyaga, a béta-karotin teljesen biztonságos, a szervezet a saját igényei szerint alakítja azt A-vitaminná. A béta-karotin nagyobb mennyiségben a sárga színű zöldségekben, gyümölcsökben (sárgarépa, tök, édesburgonya, sárgabarack) található meg.
SZELÉN:
A szelén elengedhetetlen fontosságú a pajzsmirigy egészséges működéséhez. Antioxidánsként védelmezi a pajzsmirigysejteket az autoimmun reakcióktól, továbbá szerepe van az inaktív T4 pajzsmirigyhormon aktív T3-má alakításában.
Miért alakul ki szelénhiány?
A szelénhiány oka lehet a vékonybél csökkent felszívóképessége, ezért emésztőrendszeri problémák, gyulladásos bélbetegségek (Crohn-betegség), cöliákia, alkoholizmus, idős kor esetén gyakran áll fenn szelénhiány.
Magyarországon a talaj átlagos szeléntartalma igen alacsony, így a lakosság napi szelénbevitele mindössze fele a javasolt értéknek! Több szelént tartalmaznak a tengeri halak, a búzacsíra, brokkoli, hagyma, paradicsom, szárnyasok húsa, vörös húsok. Szelénben „gazdag” élelmiszer a paradió, de szeléntartalma nagyban függ attól, hogy hol termesztették. Egy-egy dió szeléntartalma között óriási különbség lehet. Ezért előnyösebb szerves szelént tartalmazó étrendkiegészítő formájában pótolni.
Mit várhatunk a szelénpótlástól?
A Hashimoto-féle pajzsmirigygyulladásban a szelénpótlás a pajzsmirigy-peroxidáz elleni antitestek (anti-TPO) csökkenését és a pajzsmirigy ultrahang szerkezetének javulását eredményezi. Vizsgálatok kimutatták, hogy napi 200 mikrogramm szelénium kiegészítés 3 hónapon keresztül akár 40 %-os anti-TPO csökkenést eredményezhet!
FONTOS!
Szelénkiegészítés megkezdése előtt, illetve a kezelés alatt és után javasolt vizsgálni a szervezet szelén ellátottságát és a kiegészítést egyénre szabottan meghatározni!!! A szelénszint megállapítása vérvizsgálattal történik laborjainkban.
Tanulmányok kimutatták, hogy az alacsony és a túl magas szelén bevitel is fokozza a halálozási kockázatot. Az alacsony szelén ellátottság növeli a daganatos betegségek, illetve a szív- és érrendszeri megbetegedések előfordulását. A túlzott szelénbevitelnek szintén káros hatásai lehetnek.
A szelén felszívódását segíti az E-vitamin, ezért célszerű őket együtt bevenni, vashiányos vérszegénység esetén pedig vassal együtt.
Következő írásunkban a pajzsmirigy működése szempontjából fontos további tápanyagokról lesz szó. Ha a cikket érdekesnek vagy hasznosnak találtad, kérlek oszd meg családtagjaiddal, ismerőseiddel!
HERBAVIRAG WEBÁRUHÁZ
Az egészség Téged vár! Nézz be hozzánk!
Forrás:
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/24601693/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC10335618/
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/38534308/
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/24095912/
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/37033262/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC10080082/
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/28255299/
Izabella Wentz, Dr. Marta Nowosadzka: Hasimoto-betegség
Kürti Gábor: Vitamin ABC