Hashimoto pajzsmirigy-alulműködés 1. rész
Cikksorozatunkban a Hashimoto-betegséggel kapcsolatos hasznos, lényegi információkat kívánunk megosztani mindenkivel, aki érintett lehet a témában.
A Hashimoto-betegség egy autoimmun megbetegedés, mely egyre több embert érint, különösen nőket. Gyulladásos megbetegedésről van szó, melynek során a pajzsmirigy károsodik, hormontermelése csökken, alulműködés, hipotireózis alakul ki.
A folyamat általában a pajzsmirigy megnagyobbodásával kezdődik. Ennek tüneteként gyakran rekedtség, nyelési nehézség tapasztalható. Ekkor még a szervezet fokozott hormontermeléssel próbálja a vérben lévő pajzsmirigyhormonok normál szintjét biztosítani. A kezdeti szakaszban a megnövekedett TSH-koncentráció mellett a T3, T4 pajzsmirigy hormonok szintje még megfelelő.
A betegség előrehaladtával egyre több pajzsmirigyszövet pusztul el, a hormontermelés csökken és pajzsmirigyhormon-hiány alakul ki. Végül, a Hashimoto-betegség végső fázisában a pajzsmirigy már nem tud hormont termelni.
Normális a TSH értékem, nem lehetek pajzsmirigy beteg. Vagy mégis?
A TSH-szintjének mérését használják általánosan a pajzsmirigy működésének ellenőrzésére. Ám normál TSH szint mellett is jelentkezhetnek alulműködésre utaló tünetek. Miért? Mert a TSH-szint nem folyamatosan emelkedik, sőt egy-egy napon belül is jelentősen ingadozhat. Érdemes ezért a TSH hormon mellett a szabad T3, szabad T4 és az autoimmun folyamatra utaló TPO-ellenes antitestek, valamint tireoglobulin-ellenes antitestek szintjét is vizsgálni!
Jellemző tünetek
A pajzsmirigy-alulműködés tünetei között említhető a lelassult anyagcsere, a testsúlynövekedés, feledékenység, fázásra való hajlam, depresszió, kiszáradt bőr, székrekedés, hajhullás, izomgörcsök, izommerevség, ízületi fájdalmak, a szemöldök egy részének kihullása, a menstruáció szabálytalansága, terméketlenség. A Hashimoto-betegek nemcsak alulműködésre, de időnként túlműködésre utaló tüneteket is tapasztalhatnak akkor, amikor a pajzsmirigysejtek pusztulásával az elraktározott hormonok felszabadulnak és a véráramba kerülnek.
Amire sokszor senki sem gondol
Ha stresszel, szorongással, depresszióval, esetleg bipoláris zavarral küzd, gyakran előfordul, hogy orvosa antidepresszáns, szorongásoldó gyógyszert ír fel. Ám a téves diagnózis elkerülése érdekében érdemes a pajzsmirigy hormonok, különösen a TPO-antitestek szintjét ellenőriztetnie. Lehet, hogy valójában a pajzsmirigy működésével van a probléma, s ez okozza tüneteit, ezt kell kezelni!
Mi okozhatja?
A betegség kialakulásának vannak genetikai hajlamosító tényezői. A genetikai hajlam mellett azonban valamely környezeti tényező, kiváltó ágenssel való találkozás, továbbá a bélrendszer áteresztőképessége együttesen eredményezi az autoimmun folyamat beindulását.
S ebből mi következik? Az, hogy az autoimmun reakció csökkenthető, ha csökkentjük a kiváltó tényezőket, megszüntetjük a bélfal átjárhatóságát és biztosítjuk a szervezetnek azokat a tápanyagokat, amelyekre a regenerációhoz szüksége van.
Következő írásunkban a pajzsmirigy működése szempontjából fontos tápanyagokról lesz szó. Ha a cikket érdekesnek vagy hasznosnak találtad, kérlek oszd meg családtagjaiddal, ismerőseiddel!
Forrás:
Dr. Izabella Wentz, Dr. Marta Nowosadzka: Hasimoto-betegség