Miért is puffadunk?
A táplálék összetevőinek, a szénhidrátoknak, fehérjéknek és zsíroknak az emésztését emésztőenzimek végzik. Ha valamely emésztőenzimből nem termelődik elegendő mennyiség, emésztési zavarok, étkezés után teltség érzet, puffadás jelentkezik. Hosszabb távon az emésztetlen étel gyulladásos bélbetegségeket, fertőzéseket, allergiák kialakulását okozhatja. Nézzük meg, melyek azok a legfontosabb emésztőenzimek, amelyek szükségesek az emésztéshez!
Szénhidrátok emésztése: amiláz
A szénhidrátok emésztése már a szájban elkezdődik, s aztán a nyombélben (patkóbél), a hasnyálmirigy által termelt amiláz enzim segítségével folytatódik. A folyamat a vékonybél felső szakaszában fejeződik be további amilázenzimek segítségével, s a kapott monoszacharidok (legfontosabb a glükóz) már fel tudnak szívódni, hogy energiát szolgáltassanak testünknek.
Fehérjék emésztése: pepszin, proteáz
A fehérjék emésztését a gyomorban lévő pepszin végzi. Emésztésüket a hasnyálmirigyben termelődő fehérjebontő enzimek, a proteázok fejezik be a vékonybélben.
Zsírok emésztése: lipáz
A táplálékkal felvett zsírokat a máj által termelt epe bontja kisebb részekre, gömböcskékre a nyombélben, mintegy emulgeálva a zsírokat, hogy aztán a hasnyálmirigy által termelt lipáz enzim elvégezze az emésztésüket. Az epe az epehólyagban tárolódik és zsírtartalmú étel fogyasztásakor a hasnyálmiriggyel közös epevezetéken a nyombélbe ömlik. Az epe lecitin és koleszterin keveréke. Ha valakinek kivették az epehólyagját, az epe nem tud tárolódni, hanem folyamatosan csorog a nyombélbe. Nyilván ilyen esetben zsírosabb étel fogyasztásakor nem áll rendelkezésre nagyobb mennyiségű epe, ezért tanácsos zsírszegény étrendet követni. A zsíremésztést megkönnyíti zsíros étel fogyasztásakor bevett lecitin táplálékkiegészítő! Az epetermelést és epeürülést segítő gyógynövények, gyógyteák szintén segítik a zsíremésztést!
Székletelemzéssel az elégtelen enzimtermelés megállapítható. Ha a széklet emésztetlen szénhidrátokat, fehérjéket, zsírokat tartalmaz, az emésztőenzimek hiányára következtethetünk.
Nyers zöldség, mint enzimforrás
Sokat tehetünk a jó emésztésért, ha rendszeresen fogyasztunk nyers zöldségeket és gyümölcsöket, mert jelentős mennyiségben tartalmaznak enzimeket. Ahhoz viszont, hogy ezek az enzimek felszabaduljanak, fontos az alapos rágás. Az erjesztett ételek pedig különösen jótékony hatásúak és könnyen emészthetők, támogatják a bélflóra egészségét is. A kovászos uborka, kombucha tea, kefír, savanyú káposzta és más erjesztett zöldségfélék fogyasztása szinte mindenkinek javasolt.
Fűszerek az emésztésért
A fűszerek emésztést serkentő hatásáról régóta tudunk. Sok fűszer fokozza az epesavak kiválasztását, de képesek stimulálni a hasnyálmirigy által termelt lipáz, amiláz és proteáz enzimek aktivitását is. A fűszerek emésztést serkentő hatása tehát két módon történhet: a májat stimulálhatják az epesavakban gazdag epe kiválasztására, illetve fokozhatják az emésztőenzimek aktivitását. Ilyen fűszerek például: koriander, kurkuma, pirospaprika, fekete bors, kömény, gyömbér.
Emésztőenzim étrendkiegészítők
Emésztőenzim-hiány kezelhető enzimtartalmú étrendkiegészítőkkel is. Az enzimtartalmú étrendkiegészítők különböző kombinációban tartalmazhatnak emésztőenzimeket:
A papajából kivont papain enzim a fehérjeemésztéshez járul hozzá, az ananászból kivont bromelain pedig a zsír- és fehérjeemésztést segíti.
De vannak komplex, többfajta enzimet tartalmazó készítmények is. Tartalmazhatnak a papain és bromelain enzimen kívül még többek között proteáz fehérjebontó enzimet, amilázt a szénhidrátok bontásához, lipázt a zsírbontáshoz, továbbá alfa-galaktozidázt olyan komplex szénhidrátok emésztéséhez, melyek a puffadást, gázképződést okozó hüvelyesekben és keresztesvirágú zöldségekben találhatók (pl. káposztában, brokkoliban, kelbimbóban, karfiolban). A celluláz enzim a rostok bontását, a laktáz a laktóz (tejcukor) emésztését végzi.
A főétkezések előtt bevett emésztőenzim táplálékkiegészítők enyhíthetik emésztési panaszainkat, ha a panaszok hátterében enzimhiány áll.
Következő írásunkban az emésztést segítő fűszerekről beszélünk bővebben. Ha a cikket érdekesnek vagy hasznosnak találtad, kérlek oszd meg családtagjaiddal, ismerőseiddel!
Emésztést támogató készítmények megrendelhetők webáruházunkban!
Az egészség Téged vár! Nézz be hozzánk!
Forrás:
Patrick Holford: A jó emésztés titka
Sári Róza, Veres B. Dóra: Egészségügyi ismeretek
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/15218978/
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/12577586/
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/21918995/