Magyarországon a szív- és érrendszeri megbetegedések tekinthetők a leggyakoribb halálozási oknak (férfiak esetében 42,5 %; nők esetében 50,8 % - 2020. évi adat), messze meghaladva az európai uniós számadatokat.
Számos rizikótényező van, melyek fokozzák ezen megbetegedések kialakulásának kockázatát.
Elsősorban az életmódnak van kiemelkedő szerepe. A testmozgás hiánya, a dohányzás, a túl sok stressz, hibás étrend, túlsúly, mint főbb rizikófaktorok mellett az öröklött genetika is tényező lehet, ám sok esetben az öröklött kockázat nem más, mint a rossz étrendi vagy életmódbeli szokások átvétele felmenőinktől.
Az életmód megváltoztatása valóban nem egyszerű feladat.
Ha nem vagyunk elég fittek, a testmozgást célszerű heti 2-3 alkalommal végzett könnyebb fizikai aktivitással kezdeni, mint például biciklizés, tempós séta.
A stressz kezelésében is segít a testmozgás, de fordulhatunk a gyógynövényekhez is. Ha nem sikerül teljesen kiiktatni a stresszt az életünkből, kétszer olyan fontos, hogy egészségesen táplálkozzunk.
Ha súlyfeleslegünk hátterében inzulinrezisztencia áll, a testmozgás és a helyes étrend különösen indokolt. Célszerű a pajzsmirigy működését is ellenőriztetni, hiszen az alulműködő pajzsmirigy szintén a testsúly növekedését okozhatja.
A dohányzás, mint legfőbb rizikótényező, károsítja az artériák falát, elősegíti a vérrögök kialakulását, szűkíti az ereket. Tízből kilenc erős dohányosnak mérsékelt vagy előrehaladott érelmeszesedése van, nemdohányzók esetében ez az arány csupán tízből három.
S ahogy mondani szokás, „minden fejben dől el”. Az elhatározás, hogy leszokunk a dohányzásról, az első, de talán legfontosabb lépés. Számos – leszokást megkönnyítő – tabletta, készítmény lehet a segítségünkre, de mindemellett célszerű betartani néhány praktikus tanácsot (pl. kávéivás mellőzése, dohányos emberek társaságának kerülése a leszokás ideje alatt).
Talán mindezek után a legkönnyebb feladatnak az étrendünk átalakítása tűnik. Kerüljük a túl sok só és alkohol, a túl sok telített zsírt, cukrot tartalmazó étel és ital fogyasztását!
Növeljük a zöldségek és gyümölcsök, elsősorban a lila színű bogyós gyümölcsök (áfonya, ribizli, szeder, lila káposzta, cékla) fogyasztását! Együnk sok halat! A hideg tengeri halak (hering, makréla, lazac, szardínia, tonhal) különösen magas Omega-3 esszenciális zsírsav tartalommal rendelkeznek. Az Omega-3 zsírsavak (EPA és DHA) erős gyulladáscsökkentő, szív- és artériavédő hatásúak. Ha valaki nem szereti a halat vagy nem jut hozzá elég gyakran halételhez, az Omega-3 zsírokat beviheti halolaj kapszula formájában is.
Az Omega-6 családba tartozó zsírok fogyasztása szintén jótékony hatású. A hidegen sajtolt növényi olajokban (pl. lenmagolaj, kendermagolaj) Omega-3 mellett megtalálhatóak az Omega-6 zsírsavak, de a legaktívabb, gamma-linolénsavként (GLA) is ismert forma a ligetszépeolajban és a borágóolajban található nagyobb mennyiségben.
A halolajból származó EPA 5 pozitív hatása:
- csökkenti a vér triglicerid szintjét
- csökkenti a vér „ragadósságát”
- csökkenti az LDL „rossz” koleszterin szintjét
- növeli a HDL „jó” koleszterin szintjét
- csökkenti az antianginás gyógyszerek szükségességét.
A hiányzó vitaminok, ásványi anyagok bevitele pedig már gyerekjáték.
Az érfalak és a szív védelme érdekében a legfontosabb antioxidáns vitaminok a C-vitamin és E-vitamin, valamint az A-vitamin (elővitaminja a béta-karotin), s a koenzim Q-10, a szív vitaminjaként is emlegetett esszenciális tápanyag.
Homocisztein – a szív ellensége
Homocisztein a táplálékban található fehérjék lebontása során keletkezik. A homocisztein károsodásokat okoz az artériák falában. A károsodások helyén a koleszterin lerakódik, végzetes elzáródásokat okozva. A homocisztein túlzott mértékű felhalmozódása nemcsak genetikai okokra vezethető vissza, hanem egészséges emberek esetében a B6, B12 vagy folsavhiányra is.
A szükséges vitaminok bevitelével tehát nagyon sokat tehetünk ereink védelme, az érelmeszesedés megelőzése érdekében.
Gyógynövények – a természet patikája
A Jóisten is gondolt ránk, amikor megteremtette patikájában az érvédő, vérzsír- és koleszterin csökkentő, antioxidáns hatású gyógynövényeket.
A Pu-erh tea, görögszénamag, ginkgo biloba, gyermekláncfű, mezei zsurló, körömvirág, bazsalikom és jázminvirág érvédő, érelmeszesedést gátló hatással rendelkeznek.
Ezen gyógynövények megtalálhatóak „Ér Doktor” teakeverékünkben. Keresd a teát webáruházunkban!
Herbavirág „Ér Doktor” teakeverék – Gyógynövények a természet kertjéből!
(Forrás: Patrick Holford: Mondj nemet a szívbetegségekre!)