Inzulinrezisztencia, diabétesz

A diabétesz kialakulásához vezető út

Kőrösné Gintli Virág - fitoterapeuta
Kőrösné Gintli Virág - fitoterapeuta
A diabétesz kialakulásához vezető út

Metabolikus szindróma

Tudj meg többet a magas vércukor- és inzulinszint okozta károsodásokról, az inzulinrezisztenciáról, olvasd el előző írásunkat is! 

A metabolikus szindróma olyan rendellenességek csoportja, melyek együttesen növelik a 2-es típusú diabétesz, valamint a szív koszorúér-betegség és az agyvérzés kialakulásának kockázatát. Ide soroljuk az inzulinrezisztenciát, a megnövekedett derékbőséget, a magas vérzsírszintet, a HDL „jó” koleszterin alacsony szintjét és a magas vérnyomást.

Nézzük, melyek azok a kockázati tényezők, melyek a metabolikus szindróma és ezáltal a 2-es típusú cukorbetegség kialakulásához vezetnek!

- Cukor és cukros italok fogyasztása. Ide tartoznak a magas cukortartalmú édességek, sütemények, méz, mazsola és más aszalt gyümölcsök, de a magas cukortartalmú friss gyümölcsök is (pl. banán, szőlő). A gyümölcsökben lévő fruktóz (gyümölcscukor) túlzott fogyasztása hasi/zsigeri elhízást, magas trigliceridszintet, nem alkoholos zsírmáj betegséget okoz, s még a bélflórát is kedvezőtlenül befolyásolja. Ezért hát óvatosan a magas cukortartalmú vagy túlérett gyümölcsökkel!

- Túl sok finomított szénhidrát fogyasztása. Ezek közé tartozik a kenyér, a gabonafélék, sütemények, tésztafélék és a fehér rizs. A finomított szénhidrátokból hiányzik egy nagyon fontos ásványi anyag, a króm. A króm segíti a vércukorszint szabályozását, az inzulin működését.

- Mozgáshiány. Megnöveli az elhízás és a diabétesz kialakulásának kockázatát.

- Állandó stressz és kevés alvás. Stresszes életmód és alváshiány hatására a mellékvese túlzott mennyiségű kortizol nevű hormont termel, ami növeli az inzulinrezisztenciát.

- Súlygyarapodás, különösen deréktájon. Ha a vércukorszintünk gyakran túl magas, a máj glikogénraktárai megtelnek, s a máj a felesleges cukrot zsírrá alakítja. Zsírpárnák jelennek meg deréktájon, s kialakul a nem alkoholos zsírmáj betegség is.

- Dohányzás.

- Kevés zöldség és gyümölcs fogyasztása (alacsony cukortartalmú gyümölcsök). A zöldségekben és gyümölcsökben található antioxidánsok - mint például a C-vitamin is -, csökkentik a cukorbetegség kialakulásának kockázatát.

- Kevés hal fogyasztása. A magas zsírtartalmú, hideg tengeri halakban található Omega-3 zsírsavak segítenek a diabétesz elleni védekezésben. A halfogyasztás helyettesíthető Omega-3 zsírsavakat tartalmazó étrendkiegészítőkkel.

- Étrendkiegészítők mellőzése. Omega-3 zsírsav, C-vitamin, króm és más fontos, étrendkiegészítőkkel pótolható tápanyagok fogyasztásával sokat tehetünk a diabétesz ellen.

- Egyes vényköteles gyógyszerek szedése. Bizonyos gyógyszerek növelik a diabétesz kockázatát. A kortikoszteroidok súlyosbíthatják a már meglévő cukorbetegséget, illetve cukorbetegség kialakulásához is vezethetnek. Szteroidokat gyakran írnak fel ízületi gyulladásra, asztmára, autoimmun betegségek kezelésére. Antipszichotikus szerek, koleszterincsökkentők (sztatinok), magas vérnyomásra adott tiazid diuretikumok és béta-blokkolók szintén hozzájárulhatnak a 2-es típusú diabétesz kialakulásához.

- Családtörténet, etnikai hovatartozás. Ha valakinek a családjában előfordult már cukorbetegség, nagyobb a kockázat. Ugyanakkor kérdéses, hogy a gének okozzák-e a cukorbetegség kialakulását, vagy az öröklött „rossz” szokások (helytelen táplálkozás, életmód). Az is lehet, hogy mindkettő fennáll. Egyes afrikai, spanyol, dél-ázsiai és amerikai őslakos etnikai csoportoknál szintén magasabb kockázatot figyeltek meg.

- Életkor. Magasabb életkor esetén elmondható, hogy a fenti okok hosszabb ideje fennállnak, tehát nagyobb a kockázat.

- Inzulinrezisztencia. A legmagasabb kockázatot jelenti. Inzulinrezisztens állapot a diabétesz kialakulását megelőzően évek, évtizedek óta fennállhat. Az inzulinrezisztencia a diabétesz előszobája.

A 2-es típusú diabétesz kialakulásában szerepet játszó tényezők ismeretében könnyebb felismerni a megelőzéshez szükséges lépéseket. Láthatjuk, hogy nagyon is sokat tehetünk azért, hogy ez a rendkívül súlyos következményekkel járó, gyógyíthatatlan betegség elkerüljön minket.

Következő írásunkban a metabolikus szindrómát okozó rendellenességről, a hasi elhízásról, a magas koleszterin-, triglicerid szintről és a magas vérnyomásról ejtünk szót.

Válaszd a Herbavirág Webáruház inzulinrezisztencia, cukorbetegség megelőzésére, kezelésére javasolt termékeit:

https://www.herbavirag.hu/cukorhaztartas

Az egészség Téged vár!

Nézz be hozzánk!

Forrás:

Patrick Holford: Mondj nemet a cukorbetegségre!

Webáruház készítés