Inzulinrezisztencia, diabétesz

Pocak? Úszógumi? Vajon mi lehet az oka?

Kőrösné Gintli Virág - fitoterapeuta
Kőrösné Gintli Virág - fitoterapeuta
Pocak? Úszógumi? Vajon mi lehet az oka?

Vajon mi lehet a valódi oka, hogy valamikori fiatalos alakunkat elveszítjük az évek múlásával?

Jóllehet a megszokás, hogy mi már csak így nézünk ki, hiszen elteltek az évek, keveset mozgunk, mert hát munka után kinek van kedve mozogni, vagy szeretjük a sört, netán jól esik a TV előtt nassolni, megmagyarázza számunkra ezt a teljesen általános jelenséget. 40, 50 éves kor felett sokunk rendelkezik súlyfelesleggel, különösen gyakori a hasi elhízás.

Ezek a magyarázatok valóban helyt állóak. Ám jó, ha tudjuk, hogy bizonyos betegségek, például pajzsmirigy-alulműködés vagy a hormonális egyensúly felborulása (ösztrogén-dominencia) szintén elhízáshoz vezethet.

De van még valami, amire kevesen gondolnak. Talán azért is, mert a teljes vérvizsgálat során nem minden esetben derül fény a probléma okára.

Kérdéseimre válaszolva közelebb kerülhetünk az igazsághoz:

  • Súlyod gyarapszik, holott a szokásosnál nem eszel többet?
  • Elsősorban hasra hízol?
  • Szoktál csokoládé, édesség vagy kenyér után sóvárogni?
  • Sokkal jobban szereted az édességet, mint fiatalabb korodban?
  • Túl fáradt vagy ahhoz, hogy testmozgást végezzél?
  • Elkapnak „éhségrohamok”?
  • Gyakran érzed magad levertnek, fáradtnak?
  • Gyakran vagy ingerlékeny, ideges, netán dühös?
  • Időnként elfelejtesz dolgokat?
  • Nehezedre esik a koncentráció?
  • Reggel fáradtan, kimerülten ébredsz?
  • A legutóbbi vérvizsgálat során mértek magas triglicerid szintet, illetve alacsony HDL koleszterin szintet?
  • Zsírmájad van?

Ha a kérdések legtöbbjére „igen” a válaszod, felmerül a gyanú, hogy inzulinrezisztens vagy. De ne ijedj meg! Ez az az állapot, amellyel szemben sikerrel veheted fel a harcot!

Kérdéseim között nem véletlen nem említettem a magas vércukorszintet. Egészséges emberek esetében az éhgyomri vércukorszint 5-nél alacsonyabb. Kevésbé szigorú megközelítés szerint ez a határérték 5,5.

Határértéken lévő, vagy enyhén emelkedett vércukor értékek és a fenti tünetek esetén fontosnak tartom, hogy ellenőriztessük vérünk inzulinszintjét is (nem összekeverendő a vércukor fogalmával)! Inzulinrezisztencia esetén vérünk inzulinszintje emelkedett, s kezdeti stádiumban elsősorban az inzulinszint a mérvadó. Az inzulinrezisztencia kimutatására legalkalmasabb a terheléses vércukor- és inzulinszint vizsgálat, a rutin laborvizsgálat erre nem terjed ki!!!

Az inzulinrezisztencia előre vetíti a diabétesz kialakulását.

Szinte soha nem alakul ki 2-es típusú diabétesz úgy, hogy előtte ne fejlődne ki az inzulinrezisztencia. Az inzulinrezisztens állapot aztán több évig, évtizedig fennállhat, míg végül olyan fokú lehet, hogy kialakul a cukorbetegség.

S miért fontos, hogy idejében kiderüljön, hogy inzulinrezisztens vagy?

Az inzulinrezisztencia az a betegség, amelyre megfelelő életmóddal rendkívüli mértékben hatni tudunk, gyakorlatilag a folyamat, amely szervezetünkben elindult, megállítható, visszafordítható.

S pontosan ez a lényeg:

Tudjunk róla és tegyünk meg mindent annak érdekében, hogy elkerüljük a cukorbetegség kialakulását!

Ha úgy érzed, a probléma téged vagy valamely családtagodat érinthet, javaslom számodra a terheléses vércukor- és inzulinszint vizsgálatot.

A HERBAVIRÁG termékcsalád „IR – Cukorkontroll” teája rendszeres fogyasztás mellett segítséget nyújt az inzulinrezisztencia elleni harcban. Keresd „IR – Cukorkontroll” teánkat webáruházunkban!

Webáruház készítés