A méhek pollenje, a virágpor, a mézelő méhek által termelt virágnektár, enzimek és nyálváladék természetes koktélja. A méhek pollenje fehérjékben, poliszacharidokban, polifenolokban, lipidekben, ásványi anyagokban és vitaminokban gazdag méhészeti termék. Fehérjetartalma esetenként megközelítheti az 50 %-ot. A virágpor a 22 aminosav közül 20-at tartalmaz. Közel 100 féle enzimet, telítetlen zsírsavakat tartalmaz. Magas biológiai értéke folytán kiváló energiaforrás, természetes multivitamin.
A VIRÁGPOR EGÉSZSÉGÜGYI HATÁSAI:
• Kiváló immunerősítő, roboráló szer:
Vérszegény gyermekek, idősek, lábadozók számára, továbbá fokozott fizikai és idegi megterhelés esetén a család minden tagjának javasolható. Erősítő, roboráló hatása összefügg magas ásványi anyag tartalmával.
• Antioxidáns hatás:
Magas polifenol tartalmának köszönhetően magas ORAC értékkel bíró erőteljes antioxidáns, szív- és érrendszeri, daganatos megbetegedések megelőzésének kiváló szere.
• Daganatos megbetegedések:
A méhpollen fogyasztásának rákellenes hatását figyelték meg. Stimulálja a daganatos sejtek programozott sejthalálát (apoptózis), gátolja a daganatos sejtek burjánzását (sejtproliferáció), csökkenti a tumor növekedését. Daganatos betegeknél alkalmazott ciszplatin kezelés mellékhatásait mérsékli.
• Vérkeringési zavarok:
Telítetlen zsírsav tartalmánál fogva hatásos segítség a koleszterinszint csökkentésében, az érelmeszesedés megelőzésében, leküzdésében, keringési és vérellátási zavarok helyreállításában. Javasolt a fogyasztása magas vérnyomás, szívritmus-zavarok fennállásakor.
• Érfalakra kifejtett hatás:
Magas rutin és kvercetin tartalmának köszönhetően hatásos szer érfalgyengeség esetén, erősíti a vénák falát, fogyasztása javasolt seprűvénák, visszeresség, aranyér esetén.
• Vérszegénység:
Rendszeres fogyasztása eredményeként a vérkép javulása várható, nő a hemoglobin szint.
• A prosztata megbetegedései:
A méhpollen gyulladásgátló és antiandrogén tulajdonságai miatt bizonyítottan hatékony a nemkívánatos prosztatabetegségek ellen.
A prosztatagyulladás gyakori állapot, amelyet bakteriális vagy nem bakteriális patogén okok váltanak ki. Azt tapasztalták, hogy a pollen képes elnyomni a különféle gyulladásos folyamatokat. A virágpor a prosztata térfogatának csökkentésével és az alsó húgyúti tünetek enyhítésével kiváló szer a jóindulatú prosztata megnagyobbodás kezelésére. Cinktartalma szintén a prosztata egészségét szolgálja. A virágpor kúrát néhány szem virágporral kezdje, s ha nincs allergiás reakció, csak lassan emelje a napi adagot!
• Szexuális funkció:
A virágpor a férfiak szexuális funkciójának fokozására is alkalmazható.
• Cukorháztartás:
A méhek pollenje fenolokat és flavonoidokat tartalmaz, amelyek gátolják a szénhidrát-hidrolizáló enzimeket, valamint a szénhidrát felszívódását a vékonybélben. Jelentősen csökkenti a vércukorszintet, elősegítik a fogyást.
• Májvédelem:
Kiváló lecitin forrás, méregteleníti a májat, gátolja a máj elzsírosodását.
• Allergiás betegségek:
A virágpor az allergiás reakciókat okozó hisztamin kibocsátását csökkenti mind pollen-, mind ételallergia esetén. A pollen immunterápia hatásos nyári szénanáthás betegeknél is, ami annak tulajdonítható, hogy képes megelőzni az allergének által előidézett késői reakciókat. Ebben az esetben javasolt a kúrát néhány szem virágpor fogyasztásával kezdeni kora tavasszal, allergiaszezon előtt, s a reakciók figyelembevételével fokozatosan emelni a napi adagot.
• Idegrendszer:
A virágport sikerrel alkalmazzák idegrendszeri problémák kezelésében. A B vitaminoknak, lecitinnek és magas lítium tartalmának köszönhetően normalizálja az agyi idegek működését, pszichoterápiás szerként stressz, depresszió kezelésére is alkalmazható.
• Emésztőrendszer:
Javítja az étvágyat, kedvező hatással van az emésztő szervekre, gyulladáscsökkentő hatású, segíti a tápanyagok hasznosítását. Gyomor- és bélbántalmaknál, vastagbélgyulladásnál, hasmenésnél, székrekedésnél jótékony.
• Hormonrendszer:
A női hormonrendszerre kiegyensúlyozó hatással bír, elősegíti a teherbeesést. Változó korban lévő nőknél csökkenti a klimax kellemetlen tüneteit.
• Természetes antibiotikum:
Alkalmazzuk légúti meghűléses megbetegedések terápiájában!
• Bőrbetegségek:
A méhek pollenje legalább 200 aktív vegyületet tartalmaz. A hajszálereket erősíti, csökkenti a gyulladást, így gyulladásos bőrbetegségek gyógyulását támogatja.
• Hajhullás:
Triptofán tartalmának köszönhetően segít a hajhullás megelőzésében, valamint leküzdésében
A virágpor egészségügyi hatásának tudományos alátámasztásáról szóló információk magyar nyelven is hozzáférhetők a feltüntetett linkeken, illetve szakirodalomban:
Link1, Link2, Link3, Link4
Trepinszki József: Mézes-élet
Sári Róza: Fitoterápia jegyzet
ADAGOLÁS:
felnőtteknek 2-3 teáskanál/nap
gyerekeknek 1 teáskanál/nap
A virágport hideg italba, mézbe, joghurtba, müzlibe, turmixba keverve fogyassza!
POLLENALLERGIA TÜNETEINEK MEGELŐZÉSÉRE:
Amennyiben Ön allergiás a virágporra, nagyon kis adagban kezdje a virágpor fogyasztását az allergiás reakciók elkerülése érdekében! Kezdje a kúrát napi 1-2 szem virágpor fogyasztásával az allergiaszezon előtt és fokozatosan emelje a napi adagot! Ily módon szervezete fokozatosan hozzászokhat a virágporhoz, s allergiaszezonban tünetmentessé válhat.
TÁROLÁS:
Szobahőmérsékleten, száraz helyen, fénytől védve tárolandó.
Tápanyagtartalom 100 g termékben:
Energia 261 kcal/ 1103 kJ
Zsír 5,00 g
ebből telített zsírsavak 3,00 g
Szénhidrát 31,00 g
ebből cukor 21,00 g
Fehérje 23,00 g
Só 0,10 g