A lenmag általában 35–45 % olajat ad, amely 9–10 % telített zsírsavat (palmitinsav és sztearinsav), körülbelül 20 % egyszeresen telítetlen zsírsavakat (főleg olajsavat) és több mint 70 % α-linolénsavat tartalmaz. A lenmag fehérjetartalma 18-20 %, míg élelmi rosttartalma akár a 28 %-ot is elérheti. Gazdag vitaminokban, ásványi anyagokban és nyomelemekben.
A többszörösen telítetlen omega-3 zsírsavak egyik leggazdagabb növényi forrása. A lenmagolaj különösen gazdag linolsavban és α-linolén zsírsavakban.
A lenmagolaj számos antioxidánsban gazdag, például tokoferolokban, béta-karotinban, fitoszterolokban, polifenolokban és flavonoidokban.
ALKALMAZÁSI TERÜLETEI:
• szív- és érrendszer, magas vérnyomás, koleszterin
• inzulinrezisztencia, diabétesz
• gyulladásos megbetegedések
• bakteriális fertőzések
• rákmegelőzés, daganatos betegek kiegészítő terápiája
• csontritkulás
• depresszió
• gyomorfekély
• száraz szem betegség
• székrekedés
• bőr állapota, sebgyógyítás
A LENMAGOLAJ EGÉSZSÉGÜGYI HATÁSAI:
• Szív- és érrendszer védelme
A többszörösen telítetlen omega-3 zsírsavak csökkentik a szívbetegségek kockázatát. Tanulmányok kimutatták, hogy az eikozahexaénsav (EPA) és a dokozahexaénsav (DHA) fő élelmi forrásai a hideg tengeri halak, rákok olaja. A lenmagolaj gazdag α-linolénsavban, amely az EPA és a DHA természetes előanyaga. A lenmagolaj szív- és érrendszeri védő hatását főként lipidszint-csökkentő, valamint antioxidáns hatásának tulajdonítják.
A szívbetegségek, például a szívritmuszavar (aritmia) és a hirtelen szívhalál kockázatának csökkentése összefügg a lenmagolaj magas EPA- és DHA-szintjével. Ezek az olajkomponensek felelősek a plazma koleszterinszintjének és a vérnyomásnak a jelentős csökkenéséért magas vérzsír értékekkel rendelkező betegekben.
• Metabolikus hatások
A lenmagolaj koleszterincsökkentő hatásáról, a plazma lipidprofiljának (vérzsír értékek) és a szöveti lipidek összetételének javulásáról számoltak be tanulmányok.
A lenmagolajból származó α-linolénsav (ALA) jótékony hatást fejt ki az elhízás kezelésében és az inzulinrezisztencia javításában, valamint a diabéteszes retinopátia elleni védelemben.
• Epebetegségek, epekő
A lenmagolaj esszenciális zsírsav tartalma révén hozzájárulhat az epekövek kialakulásának megelőzéséhez, illetve a kövek feloldásához.
• Gyulladáscsökkentő hatás
A lenmagolajban található α-linolén zsírsavak gyulladáscsökkentő hatásúak, csökkentik a gyulladásos citokinek, lipidek és lipoprotein termelését.
Alkalmazása kedvező hatással lehet különböző gyulladásos megbetegedések, pl. reumatoid arthritis, tüdőgyulladás kezelésében.
• Antioxidáns aktivitás
Számos degeneratív betegség, köztük a rák, a szív- és érrendszeri megbetegedések fokozott kockázata összefüggésben áll a szabad gyökök képződésével. A lenmagolaj jelentős antioxidáns aktivitást mutat a szabad gyökök semlegesítésében. Mindezt oly módon éri el, hogy egyrészt növeli az antioxidáns enzimek szintjét a bélnyálkahártya sejtjeiben, ami fokozott védekezést eredményez az oxigén szabad gyökök ellen. Másrészt a lenmagolaj omega-3 többszörösen telítetlen zsírsavjai helyettesíthetik a többszörösen telítetlen zsírsav-komponenseket az oxigén szabad gyökök által károsított membránokban, ezáltal növelve a sejtmembrán integritását.
• Antimikrobiális és immunmoduláló hatások
Kimutatták a lenmagolaj gyulladáscsökkentő, immunszabályozó és antibakteriális hatásait, amelyek főként az Omega-3 többszörösen telítetlen zsírsavakban való gazdagságának köszönhető.
Segítséget jelenthet az akut tüdőgyulladás enyhítésében, de hatóanyagai jelentős antibakteriális aktivitást mutattak a Listeria monocytogenes ellen is a bakteriális sejtmembrán elpusztítása révén. A lenmagolaj antimikrobiális hatását in vitro tesztelték Staphylococcus aureus és Streptococcus agalactiae ellen és kiváló antibakteriális aktivitását figyelték meg, csakúgy, mint az Enterococcus faecalis , Micrococcus luteus és Candida albicans ellen.
• Vázizomzat és csontok egészsége
A csontritkulás (oszteoporózis) egy metabolikus csontrendellenesség, amelyet alacsony csontsűrűség és a csontszerkezet deformációja jellemez. Gyakran vezet a törések fokozott kockázatához.
A lenmagolaj fogyasztása javíthatja a vázizomzat lipidösszetételét és elősegítheti a csontok egészségét. Javíthatja a csontritkulás állapotát, a combcsont ásványi sűrűségét, csontszilárdságát és zsírsavösszetételét. Ezen hatása α-linolénsav és lignán tartalmának tulajdonítható.
• A központi idegrendszerre és a depresszióra gyakorolt hatások
Az omega-3 zsírsavak számos hangulati rendellenesség kezelésében játszhatnak szerepet. A lenmagolaj ígéretes hatást fejthet ki a depresszió terápiájában.
Magas EPA-szintje hozzájárulhat számos központi idegrendszeri depressziós tünet, például a kétségbeesés és az anhedonia (örömtelenség-érzés) javulásához.
• Rákellenes hatás
Számos tanulmány számolt be a lenmagolaj különböző típusú rákos sejtek elleni citotoxikus (sejtekre mérgező) hatásáról. Az omega-3 többszörösen telítetlen zsírsavról, az α-linolénsavról, valamint metabolitjairól, az EPA-ról és a DHA-ról megállapították, hogy gátolják a mellráksejtek növekedését.
A lenmagolajban található aktív daganatellenes hatóanyag, a linusorb-ok, a lenmagolajban előforduló természetes peptidek. Kísérleti tanulmány szerint citotoxikus hatást fejtenek ki a glioblastoma (agydaganat egy aggresszív típusa) sejteken. A linusorb apoptózist (programozott sejthalála) képes indukálni daganatos sejteken és gátolja mind a glioblastoma, mind a mellrák sejtvonalak proliferációját (burjánzását).
A legmagolaj kedvező hatását megfigyelték melanoma és vastagbéldaganatok esetében is.
• Gyomorfekély ellenes hatás
A lenmagolaj fogyasztása csökkentheti a gyomorfekélyek számát és méretét.
• Szemre gyakorolt hatás
A lenmagolajjal kapcsolatban beszámoltak a száraz szem szindrómára gyakorolt jótékony hatásáról. Az 1 vagy 2 g/nap orális lenmagolaj-kapszulák csökkentették a szemfelszíni gyulladást és javították a száraz szem betegség (keratoconjunctivitis sicca) tüneteit Sjögren-szindrómás betegeknél.
• Székrekedés megelőzése
A lenmagolaj a székrekedés megelőzésében is szerepet játszik. Napi 7-10 ml lenmagolaj (kb. 1 evőkanál) fogyasztása 4 héten keresztül jelentősen enyhítheti a székrekedéses panaszokat. A lenmagolaj kiegészítése elsősorban a gyakoribb székletürítéshez és a széklet állagának javításához járulhat hozzá.
• Bőrre gyakorolt hatás
Az omega-3 zsírsavak fontos szerepet játszanak a bőr élettanában és bebizonyosodott, hogy a lenmagolaj pótlása jelentősen javíthatja a bőr állapotát. A lenmagolaj-kiegészítés a bőr érzékenység, érdesség, hámlás és a transzepidermális vízveszteség jelentős csökkenéséhez vezet, javítja a bőr barrier funkcióját.
A lenmag omega-3 zsírsavjai elősegíthetik a sebgyógyulást. Kimutatták, hogy a lenmagolaj-kiegészítőkből származó 1000 mg omega-3 zsírsavakkal történő kiegészítés napi kétszer 12 héten keresztül szignifikánsan csökkenti a fekélyek hosszát és mélységét diabéteszes láb szindrómában szenvedő betegeknél.
FIGYELMEZTETÉS:
Nyomokban mandulát, földimogyorót, szezámmagot tartalmazhat!
A lenmag olaj egészségügyi hatásának tudományos alátámasztásáról szóló információk magyar nyelven is hozzáférhetők a feltüntetett linkeken:
Link1, Link2, Link3, Link4, Link5, Link6
Kürti Gábor: Vitamin ABC
ADAGOLÁS:
Javasolt napi adag felnőtteknek 1 evőkanállal, gyermekeknek 1 teáskanállal.
Felbontás után 2 hónapon belül fogyassza el!
FIGYELMEZTETÉS:
A lenmagolajat nem szabad hevíteni! Készételekbe utólag keverjük!
TÁROLÁS:
Felbontást követően gyermekektől elzárva, 25 Celsius fok alatt, fénytől védve, visszazárva tárolandó!
Átlagos tápérték 100 ml termékben:
Energia: min. 3.570 kJ 850kcal
Zsír: min. 95 gr
amelyből telített zsírsavak: 8 gr