A tápcsatorna gyulladásos megbetegedéseiben kiváló. Jótékony szájnyálkahártya gyulladásban (stomatitis), fogíny gyulladásban (gingivitis). Gyomor- és bélhurutban gyulladáscsökkentő, antibakteriális, nyálkahártya bevonó. Gátolja a Helicobacter Pylori baktérium fejlődését, mely a gyomorhurut (gastritis) és gyomorfekély (ulcus ventriculi) lehetséges kiváltója. Nyombélfekélyben (ulcus duodeni), bélgyulladásban (enterocolitis), vastagbélgyulladásban (colitis) hámosító, gyulladáscsökkentő hatású. Hatékonyan oldja a gyomor-, bél- és menstruációs görcsöket. Enyhe nyugtató, immunerősítő, illetve légúti hurutos megbetegedések terápiás szere is.
A kamillavirágot az alternatív gyógyászatban görcsoldó és gyulladáscsökkentő hatása miatt használják. Enyhíti a menstruációs görcsöket, serkenti a menstruációt, csökkentheti a tesztoszteron szintet és a hirsutizmus tüneteit, a PCOS jeleit a petefészekszövetben, elősegítheti az LH hormon szekréciót. Alkalmazása az endometrium szöveteinek jobb elrendezését eredményezheti. Egyre több bizonyíték van arra, hogy a policisztás petefészek szindróma összefüggésben áll a pajzsmirigy-rendellenességek megnövekedett gyakoriságával. Az orvosi kamillavirág javíthat a PCOS-hez kapcsolódó pajzsmirigy alulműködés állapotán.
A kamillát általában enyhe nyugtatónak vagy elalvásra ösztönzőnek tekintik. Nyugtató hatása az apigenin nevű antioxidánsnak tulajdonítható, amely a kamillateában bőven megtalálható. Az apigenin az agy specifikus receptoraihoz kötődik, amelyek csökkenthetik a szorongást és segíthetik az alvást.
Antibakteriális, gyulladáscsökkentő, görcsoldó hatása miatt széles körben alkalmazzák.
Gyógyítja a szájnyálkahártya-gyulladást, fogínygyulladást, de a tápcsatorna gyulladásos betegségeit is. Bőrgyógyászati és szemészeti alkalmazása során egyeseknél túlérzékenységet (allergiát) okozhat.
Forrás:
Rácz Gábor, Rácz-Kotilla Erzsébet, Szabó László Gy.: Gyógynövények ismerete, A fitoterápia és az alternatív medicina alapjai
Link1, Link2, Link3, Link4, Link5, Link6, Link7, Link8, Link9, Link10, Link11
Fogyasztási javaslat:
Tea: 3-5 gr drogot (1-1,5 teáskanál) forrázzunk le kb. 250 ml vízzel, hagyjuk lefedve állni még 15 percig, majd szűrjük le. Kortyonként célszerű fogyasztani, amikor már langyosra lehűlt.
Napi adagja: 3 csészével, étkezések előtt.
Kávéskanálnyi mennyiségben adható csecsemők számára hasgörcs esetén, ilyenkor célszerű mellé köménnyel (Carum carvi) együtt teát készíteni belőle.
Inhalálás: Teáját megfázás, légcsőhurut, arcüreggyulladás esetén inhalálásra is használják, azonban arra fontos ügyelni, hogy ne túl forró gőz kerüljön belélegzésre.
Fürdőként: Fürdővízbe ajánlott a kamilla főzetét beletenni, gyulladással járó bőrgyógyászati megbetegedéseknél, ekcémánál.
Ellenjavallat:
Allergiás reakciókat válthat ki arra érzékeny személyeknél.