A süngombát (Hericium Erinaceus), nevezik oroszlánsörény gombának is, a tradicionális kínai népgyógyászatban nem csak aromái, hanem gyógyító tulajdonságai miatt is becsülik. Jótékony hatású vegyületeinek száma közel hetven. Rendkívül gazdag különböző zsírsavakban (pl. esszenciális linolénsavban). Tartalmaz magnéziumot, foszfort, vas, réz és cink nyomelemeket.
Ez a gomba gazdag fiziológiailag fontos komponensekben, különösen β-glükán poliszacharidokban, amelyek felelősek a gomba rákellenes, immunmoduláló, hipolipidémiás, antioxidáns és neuroprotektív hatásáért. A gomba sejtfalában lévő β-glükánok ismert és kifejezett gyulladás- és rákellenes hatásúak és pozitívan módosíthatják a bél mikrobiotáját. A süngomba fő hatóanyagai az erinacinok, hericerinek.
A süngomba alkalmazása javasolt az alábbi kórképek esetén:
Emésztőrendszeri megbetegedések:
• Gyomornyálkahártya gyulladás (gastritis), gyomorfekély, reflux: gyulladáscsökkentő, antioxidáns és gyomorvédő tulajdonságai miatt.
• Helicobacter pylori fertőzés: A Helicobacter pylori baktérium számos gyomor-bélrendszeri rendellenességhez járul hozzá, beleértve a krónikus gyomorhurutot, peptikus fekélyt, gyomorrákot. Ezen túlmenően számos extra-gasztrikus rendellenességgel társul, mint például a B12 -vitamin-hiányos vérszegénységgel, szemészeti állapotokkal (pl. glaukóma), bőrgyógyászati rendellenességekkel (pl. rosacea és pikkelysömör). Ezért fertőzés diagnosztizálása esetén feltétlenül szükséges a felszámolása. Azonban gyakran találkozunk e baktérium jelentős antibiotikum-rezisztenciájával. Preklinikai vizsgálati eredmények szerint a süngomba komponensek kifejezett antimikrobiális tulajdonságokat mutatnak Helicobacter pylori ellen.
• Gyomorrák: A süngomba erinacin összetevői szelektív apoptózist (programozott sejthalál) indukálhatnak gyomorrák sejtvonalakban, miközben kímélik a normál sejteket, csökkentik egyes gyomorráksejtek növekedését és invazivitását.
• Gyulladásos bélbetegségek (Crohn-betegség, fekélyes vastagbélgyulladás): antioxidáns, erőteljes gyulladáscsökkentő hatása miatt javasolt.
• Vastagbél daganat: Az erinacinok a süngomba fő daganatellenes komponensei, melyek nemcsak gyomorrák, de vastagbélrák ellen is jelentős daganatellenes hatást mutatnak, s egyben gátolják az áttétek kialakulását. Kemoterápiás szerekkel egyidejűleg fogyasztható.
• Pre- és probiotikus hatás: A süngomba képes megváltoztatni a bél mikrobiota mennyiségi és minőségi fenotípusát egészségvédő módon, csökkentve a patogén (kórokozó) baktériumok relatív mennyiségét a jótékony baktériumok mennyiségével szemben.
• Daganatellenes gyógyszeres terápia által kiváltott dysbiosis után a bélflóra helyreállítása: A rákterápia jelentős nemkívánatos eseményekkel jár, beleértve a gyomor-bélrendszeri szövődményeket. Kísérletek a süngomba dysbiosis elleni hatását tárták fel. Ezen hatásánál fogva javasolt kemoterápia nemkívánatos mellékhatásainak enyhítésére. Ganoderma gombával együtt alkalmazva nagymértékben tudja csökkenteni a gyomor-bélrendszeri mellékhatásokat, továbbá az idegrendszert is támogatja.
Idegrendszer megbetegedései:
• Depresszió, szorongás, Alzheimer-kór, Parkinson-kór: A gomba termőtestéből izolált hericerinek és erinacinek serkentik az idegnövekedési faktor (NGF) szintézisét, ami a süngomba agyműködésre és a vegetatív idegrendszerre gyakorolt kedvező hatását eredményezi. Az NGF agyba való bejuttatását tartják az Alzheimer-kór egyik jövőbeni ígéretes gyógymódjának. Az NGF képes az idegsejteket megvédeni az elhalástól, az agyban való természetes halmozódása hangulatjavulást okozhat, mellékhatások nélkül. A süngomba javítja továbbá az acetilkolin termelést. Az acetilkolin neurotranszmitter molekula, mely a perifériás és a központi idegrendszerben ingerület átvivő anyagként működik. A kolin hiánytünetei érintik az agyi folyamatokat, az emlékezetet is.
• Demencia megelőzése, kezelése: A megnövekedett NGF termelés javíthatja az agy funkcióit, lassítja az öregedési folyamatát, így gátolja az időskori szenilitás és az Alzheimer-kór kialakulását, javítja a kognitív funkciókat. A süngomba szájon át történő bevétele biztonságos és kényelmes módszer a demencia megelőzésére.
• Neuropátia (idegbántalom) elleni hatás: A süngomba hatóanyagai elősegítik az idegsejtek regenerálódását, az idegrostok növekedését. Rendszeres fogyasztása segíthet a cukorbetegség, alkohol vagy akár kemoterápia okozta idegkárosodások tüneteinek elviselésében.
• Sclerosis Multiplex: A süngomba kivonata javulást idéz elő, fokozza az idegrostok myelin hüvelyének regenerációját, védi az idegvégződéseket, ezáltal lassíthatja a betegség előrehaladását. Mindez az NGF megnövekedett szintjével magyarázható. (A Sclerosis Multiplex egy autoimmun betegség, amelyben az idegrendszer megtámadja az idegrostokat védő, az ingerülettovábbítást felgyorsító „szigetelést”, az úgynevezett myelinhüvelyt.) Javasolt a süngomba rendszeres fogyasztása.
• Változókori tünetek (hőhullám, verítékezés, alvászavar, idegesség, szédülés, koncentrációs képesség, fejfájás, szívdobogásérzés, depresszió, rossz hangulat, hajritkulás, bőrszárazság) esetén.
ELLENJAVALLATOK, FIGYELMEZTETÉSEK:
• Terhesség és szoptatás alatt, illetve gyermekeknek 3 éves kor alatt fogyasztása nem javasolt!
• Ne fogyassza a készítményt, ha Ön gombára, gombaspórára allergiás!
Jelen információk csak tájékoztató jellegűek. Használatával az orvosi terápia kiegészíthető, de nem helyettesíti azt. Tartsa be a leírásban foglaltakat és ne lépje túl az ajánlott napi adagot!
A süngomba (Hericium Erinaceus) gyógyhatásainak tudományos alátámasztásáról szóló információk magyar nyelven is hozzáférhetők a feltüntetett linkeken, illetve szakirodalomban:
Link1, Link2, Link3, Link4, Link5, Link6, Link7, Link8, Link9, Link10, Link11
Dr. Csomai Zita: Danagatos betegségek gyógyítása (Édesvíz Kiadó)
FOGYASZTÁSI JAVASLAT:
Naponta 1-3 g (1-3 mokkáskanálnyi) süngomba őrlemény forrázva, esetleg teafűvel kiegészítve, teaként fogyasztandó. Ízletes gombaként forró ételhez keverve is fogyasztható.
TÁROLÁS:
Szobahőmérsékleten tárolandó!